Straż Graniczna Podlaski Oddział Straży Granicznej Przez polsko-litewską granicę wbrew przepisom - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Przez polsko-litewską granicę wbrew przepisom

Katarzyna Zdanowicz
18.09.2023

W miniony weekend przy granicy polsko – litewskiej funkcjonariusze Straży Granicznej zatrzymali dwóch kurierów przewożących w sumie 10 osób, które zewnętrzną granicę Unii Europejskiej przekroczyły przez granicę łotewsko – białoruską.

W sobotę (16.09) w gminie Wiżajny funkcjonariusze z Placówki SG w Dubeninkach (Warmińsko - Mazurski Oddział Straży Granicznej) pełniący służbę w ramach wsparcia Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali do kontroli volvo na łotewskich tablicach rejestracyjnych. Autem, oprócz kierowcy i pasażera (obywatele Łotwy) podróżowało trzech obcokrajowców. Funkcjonariusze z Placówki SG w Rutce -Tartak przeprowadzili w stosunku do cudzoziemców doraźną kontrolę legalności pobytu na terytorium naszego kraju. Ustalili, że przewożeni cudzoziemcy to obywatele Syrii w wieku 19-34. Mężczyźni nie posiadali dokumentów uprawniających ich do wjazdu i pobytu w Polsce. Dwaj obywatele Łotwy wieku 25 i 43 lat prawdopodobnie usłyszą zarzuty organizowania nielegalnego przekroczenia granicy naszego państwa, za co grozi do 8 lat pozbawienia wolności. Dodatkowo otrzymali decyzję o wydaleniu z terytorium naszego kraju i zakaz wjazdu do Polski na 5 lat. 

Kolejne zdarzenie miało miejsce w niedzielę (17.09) funkcjonariusze z Placówki SG w Dubeninkach (Warmińsko - Mazurski Oddział Straży Granicznej) pełniący służbę również w ramach wsparcia Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali do kontroli w gminie Rutka-Tartak citroena na brytyjskich tablicach rejestracyjnych, którego kierowcą był obywatel Łotwy. Mężczyzna w aucie przewoził 7 cudzoziemców, którzy nie posiadali dokumentów uprawniających ich do wjazdu i pobytu w naszym kraju. Cudzoziemcy wraz z kierowcą zostali przekazani funkcjonariuszom z Placówki SG w Rutce-Tartak, którzy prowadzą dalsze czynności. Jak się okazało pasażerowie auta to obywatele Indii w wieku 36 i 44 lat i Afganistanu w wieku od 20 do 27 lat. 44 – letni obywatel Łotwy został zatrzymany. Dziś prawdopodobnie usłyszy zarzut organizowana nielegalnego przekroczenia granicy naszego państwa. Otrzymał również decyzję o wydaleniu z terytorium naszego kraju i zakaz wjazdu do Polski na 5 lat. 

W obu przypadkach cudzoziemcy, którzy nielegalnie przekroczyli polsko-litewską granicę, zgodnie z obowiązującymi przepisami zostali przekazani stronie litewskiej w ramach readmisji.

  • Zatrzymani kurierzy na granicy polsko-litewskiej
    Zatrzymani kurierzy na granicy polsko-litewskiej
  • Zatrzymani kurierzy na granicy polsko-litewskiej
    Zatrzymani kurierzy na granicy polsko-litewskiej
  • Zatrzymani cudzoziemcy
    Zatrzymani cudzoziemcy
do góry