Straż Graniczna Podlaski Oddział Straży Granicznej Paszporty z podrobionymi stemplami kontroli granicznej - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Paszporty z podrobionymi stemplami kontroli granicznej

Katarzyna Zdanowicz
09.10.2018

Funkcjonariusze z Placówki SG w Kuźnicy zatrzymali 2 obywateli Rosji posługujących się paszportami, w których znajdowały się podrobione stemple kontroli granicznej.

W niedzielę (07.10.2018 r.) na drogowym przejściu granicznym w Kuźnicy do odprawy granicznej na kierunku wyjazdowym z Polski zgłosiło się 4 obywateli Rosji podróżujących samochodem marki Toyota. Dwoje pasażerów 83-letnia kobieta i jej 94-letni mąż do kontroli przedstawili paszporty, w których znajdowały się podrobione odbitki polskich stempli kontroli granicznej. W obu przypadkach ingerencja polegała na przerobieniu daty wjazdu na terytorium Polski z 09.08.2018 r. na 29.08.2018 r. Z uwagi na fakt posłużenia się paszportem z zamieszczonymi podrobionymi na wzór oryginalnych odbitkami stempli kontroli granicznej oboje zostali zatrzymani.

Jak się okazało stemple zostały sfałszowane przez ich wnuczkę, która wraz z nimi podróżowała autem. Nastolatka chciała pomóc dziadkom uniknąć konsekwencji braku ubezpieczenia zdrowotnego, które skończyło ważność w trakcie przedłużającego się pobytu. Cudzoziemcy wracali ze Szwajcarii, gdzie przebywali blisko dwa miesiące. Obywatele Rosji nie byli świadomi zmian dokonanych w ich paszportach.

W związku z zaistniałą sytuacją złożyli wyjaśnienia oraz otrzymali decyzje zobowiązujące ich do powrotu. Po sporządzeniu niezbędnej dokumentacji opuścili terytorium Polski.

do góry