Straż Graniczna Podlaski Oddział Straży Granicznej 29 maja - Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa - Aktualności

Nawigacja

Aktualności

29 maja - Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa

Katarzyna Zdanowicz
29.05.2020

Od zakończenia II Wojny Światowej kilkadziesiąt tysięcy polskich żołnierzy, pracowników wojska, funkcjonariuszy straży granicznej, policji i innych służb mundurowych oraz cywilnych specjalistów wzięło udział w licznych misjach wojskowych, pokojowych i stabilizacyjnych na całym świecie.

Polska flaga powiewała w Korei, Egipcie, Kambodży, Syrii, Bośni i Hercegowinie, Czadzie, Kosowie, Iraku, Afganistanie, Republice Środkowoafrykańskiej i innych krajach na różnych kontynentach. Służba poza granicami kraju jest trudna i niebezpieczna, a wszystkim biorącym udział w operacjach towarzyszy na co dzień zagrożenie życia. Ponad 120 osób nie wróciło z misji – im należy się pamięć. A tym, którzy wrócili – szacunek i wsparcie.
 
***
 
"Wszystkim weteranom misji, którzy ryzykowali życie służąc Ojczyźnie daleko poza jej granicami
dziękujemy i przesyłamy słowa uznania za wysiłek i zaangażowanie
w realizację zadań zmierzających do zapewnienia pokoju na świecie.
Jednocześnie życzymy dużo zdrowia oraz wszelkiej pomyślności w życiu osobistym."

 
***
 
W 2011 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił 29 maja Dniem Weterana Działań Poza Granicami Państwa. W tym samym dniu obchodzimy Międzynarodowy Dzień Uczestników Misji Pokojowych Organizacji Narodów Zjednoczonych. Dzień Weterana w Polsce po raz pierwszy oficjalnie obchodziliśmy 29 maja 2012 roku. Dzięki ustawie z dnia 19 sierpnia 2011 r. o weteranach działań poza granicami państwa (Dz.U.2019.1569 t.j.), osoby, które brały udział w misjach i zostały poszkodowane, uzyskują między innymi pomoc finansową i medyczną.
 
Oto uprawnienia przysługujące osobom posiadającym status weterana:
  1. Bezpłatna pomoc psychologiczna, którą można uzyskać w jednostce wojskowej i w wojskowych pracowniach psychologicznych.
  2. Bezpłatna pomoc prawna.
  3. Dodatkowy urlop wypoczynkowy (5 dni).
  4. Pierwszeństwo umieszczenia w Domu Weterana.
  5. Pierwszeństwo umieszczenia w domu emeryta wojskowego oraz w Domu Weterana w przypadku nadania Ci Orderu Krzyża Wojskowego;
  6. Przydzielenie zapomogi — po ukończeniu 65 lat;
  7. Bezpłatne korzystanie z hali sportowej, siłowni i pływalni będących w zasobie jednostek samorządu terytorialnego;
  8. Bezpłatny wstęp do muzeów państwowych;
  9. Zwrot kosztów przejazdu i zakwaterowania na uroczystości organizowane przez ministra obrony narodowej lub dowódców jednostek wojskowych w charakterze weterana działań poza granicami państwa.
  10. Możliwość skorzystania z miejsca zakwaterowania będącego w zasobach Agencji Mienia Wojskowego wraz z możliwością zakwaterowania opiekuna.
  11. Asysta honorowa podczas pogrzebu.

Źródło: WKU w Suwałkach

 
do góry