Straż Graniczna Podlaski Oddział Straży Granicznej 1 lipca obchodzimy Dzień Psa. - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

1 lipca obchodzimy Dzień Psa.

Katarzyna Zdanowicz
01.07.2020

Z 258 czworonożnych funkcjonariuszy w Straży Granicznej, aż 37 pełni służbę w Podlaskim Oddziale Straży Granicznej. Mamy psy o różnych specjalnościach: patrolowo – obronne, tropiące oraz psy specjalne do wyszukiwania materiałów wybuchowych i broni oraz narkotyków.

Jest to niezwykle wymagająca służba, ale dająca wiele satysfakcji z osiąganych wyników. Formacja ciągle wprowadza nowe rasy psów. Kilka lat temu do służby trafiły owczarki holenderskie, które mają doskonałe predyspozycje i świetnie się sprawdzają jako psy specjalne.

Psy służbowe Straży Granicznej kupowane są od prywatnych hodowców. Ich kondycja i predyspozycje są szczegółowo weryfikowane przez komisje złożone z funkcjonariuszy SG - instruktorów i wykładowców z zakresu tresury psów oraz lekarzy weterynarii. Specjaliści biorą pod uwagę wiek zwierzęcia, jego sylwetkę, stan zdrowia oraz wyniki testów predyspozycji psychicznych i fizycznych. Do szkolenia kwalifikowane są psy w wieku od 12 do 24 miesięcy.

W zakupach zwierząt biorą również udział funkcjonariusze-przewodnicy psów. Często się zdarza, że już na tym etapie przewodnik wyszukuje sobie psa, z którym chce pełnić służbę. Jeżeli funkcjonariusz sam nie wybierze psa, to robią to za niego eksperci z Lubania. Psy dobierane są do przewodników na zasadzie dopasowania charakterów – nie ma tu przypadkowych „związków”.

Podczas około półrocznego szkolenia przewodnicy doskonalą wiedzę i umiejętności tresury oraz układania psa, przechodzą ćwiczenia terenowe ze swoimi czworonogami i poznają podstawy weterynarii. Jednak jednym z pierwszych i najważniejszych elementów szkolenia jest budowa więzi i zaufania pomiędzy przyszłymi partnerami w służbie – psem i jego przewodnikiem. Niezbędne umiejętności zdobywają  w Ośrodku Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej w Lubaniu, które następnie wykorzystywane są w codziennej, wspólnej służbie.

Obecnie w Straży Granicznej dominują owczarki niemieckie (ponad 60%) oraz owczarki belgijskie (prawie 30 %).  Formacja podczas zakupów nie koncentruje się na jednej rasie. W służbie znakomicie sprawdzają się owczarki holenderskie, które w Straży Granicznej pojawiły się niedawno. Kynolodzy SG podkreślają, że nie to nie rasa ale predyspozycje danego zwierzęcia są najważniejsze. Stąd w formacji są pojedynczy przedstawiciele niektórych ras, m.in. terier walijski, jack russel terier, parson russel terier, chodsky pes, płochacz niemiecki, jagdterrier. 

Podczas organizowania zakupów do Straży Granicznej zgłaszają się najczęściej hodowcy dużych ras, ale wbrew pozorom formacja poszukuje małych psów, które doskonale sprawdzają się jako psy specjalne czyli do wyszukiwania zapachów, przeszukiwania pociągów towarowych i osobowych, statków morskich i powietrznych, pojazdów, kontenerów, bagaży, pomieszczeń i ludzi.

Tylko w Straży Granicznej pełnią służbę psy wyszkolone do wyszukiwania materiałów wybuchowych i broni. Straż Graniczna jest też jedyną formacją w Polsce posiadającą psy, które zgodnie z przepisami z zakresu ochrony lotnictwa cywilnego, mogą przeszukiwać samoloty i bagaże podróżnych na lotnisku pod kątem materiałów wybuchowych i broni.

 • Niezastąpione w służbie
  Niezastąpione w służbie
 • Niezastąpione w służbie
  Niezastąpione w służbie
 • Niezastąpione w służbie
  Niezastąpione w służbie
 • Niezastąpione w służbie
  Niezastąpione w służbie
 • Niezastąpione w służbie
  Niezastąpione w służbie
 • Niezastąpione w służbie
  Niezastąpione w służbie
do góry