Straż Graniczna Podlaski Oddział Straży Granicznej Nietypowa odprawa na przejściu granicznym w Kuźnicy - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Nietypowa odprawa na przejściu granicznym w Kuźnicy

Katarzyna Zdanowicz
16.10.2020

Funkcjonariusze Straży Granicznej i Służby Celno - Skarbowej z polsko-białoruskiego przejścia granicznego w Kuźnicy mieli wczoraj (15.10.2020 r.) okazję odprawiać niecodziennych podróżnych. Z Białorusi przyjechało bowiem do Polski 14 głuszców.

7 kur i 7 kogutów pochodzi z hodowli głuszców znajdującej się w nieodległej Puszczy Nalibockiej na Białorusi. Te dzikie ptaki zostały zakupione przez Nadleśnictwo Głęboki Bród do prowadzonego od 2013 roku przez nadleśnictwo Ośrodka Hodowli Zachowawczej Głuszców.

Głuszce to wyjątkowy i piękny gatunek kuraków. Ptaków chronionych w Polsce i większości krajów europejskich, na granicy wyginięcia. Podejmuje się działania ochronne w kilku miejscach w Polsce i za granicą aby zachować ten gatunek. Jednym z najważniejszych działań jest hodowla tych ptaków i wsiedlanie osobników do środowiska przyrodniczego. W Polsce liczbę głuszców określa się na poziomie około 600 ptaków, a w Puszczy Augustowskiej ich populację szacuje się na około 40-50 osobników.

Nadleśnictwo Głęboki Bród od 2017 roku realizuje projekt pn. „Ochrona głuszca (Tetrao urogallus) in-situ i ex-situ w Puszczy Augustowskiej. Projekt finansowany jest z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 i ze środków Funduszu Leśnego. Projekt potrwa do końca 2021 roku. Celem projektu jest długookresowa ochrona głuszca poprzez prowadzenie czynnych działań ochronnych w środowisku (in-situ) oraz prac hodowlanych w istniejącym od 2013 roku  Ośrodku Hodowli Zachowawczej Głuszców w Nadleśnictwie Głęboki Bród (ochrona ex-situ).

 

  • Głuszce na przejściu granicznym w Kuźnicy
    Głuszce na przejściu granicznym w Kuźnicy
  • Głuszce na przejściu granicznym w Kuźnicy
    Głuszce na przejściu granicznym w Kuźnicy
  • Głuszce na przejściu granicznym w Kuźnicy
    Głuszce na przejściu granicznym w Kuźnicy
do góry