Straż Graniczna Podlaski Oddział Straży Granicznej Czy wiesz gdzie można przekraczać granicę ? - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Czy wiesz gdzie można przekraczać granicę ?

Katarzyna Zdanowicz
09.04.2021

Przypominamy, że granica państwa Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi jest jednocześnie granicą zewnętrzną Unii Europejskiej, której przekraczanie jest możliwe tylko i wyłącznie w miejscach do tego wyznaczonych, tj. na przejściach granicznych. Niezastosowanie się do zakazu przekraczania granicy państwowej w miejscach niedozwolonych, czy wejście na pas drogi granicznej jest naruszeniem prawa.

Nie pamiętała o tym dwójka Polaków, których wczoraj (08.04.2021 r.) w godzinach popołudniowych za nielegalne przekroczenie granicy zatrzymali funkcjonariusze z Placówki SG w Michałowie. Do dyżurnego spłynęła informacja o wejściu na pas drogi granicznej, a następnie przekroczeniu linii granicy polsko-białoruskiej przez dwie osoby. W to miejsce został wysłany patrol, który w  okolicy miejscowości Jałówka zatrzymał sprawców przekroczenia granicy na Białoruś i z powrotem. Była to dwójka Polaków, która przebywała w okolicy turystycznie i robiła sobie pamiątkowe zdjęcie przy znakach granicznych. 36-letnia kobieta i 31-letni mężczyzna przyznali się do popełnionego czynu. Zostali ukarani mandatami karnymi w wysokości po 500 zł każdy.

W bliskiej odległości od granicy państwa ustawione są tablice informujące o zakazie przekraczania granicy i zakazie przebywania w pasie drogi granicznej. Prosimy o zwracanie uwagi na tablice informacyjne i oznaczenia granicy państwa.

do góry