Aktualne informacje dla podróżnych.
Zgodnie z regulacjami nowego Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 25 lutego 2022 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii 1 do dnia 31 marca 2022 r. - każda osoba przekraczająca granicę Rzeczypospolitej Polskiej, stanowiącą granicę zewnętrzną2 (co do zasady) jest zobligowana do okazania funkcjonariuszowi Straży Granicznej negatywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 (w języku polskim lub angielskim) wykonanego, przede wszystkim przed przekroczeniem granicy, w okresie 24 godzin, licząc od momentu uzyskania wyniku tego testu.
Nie okazanie funkcjonariuszowi Straży Granicznej negatywnego wyniku takiego testu, skutkuje obowiązkiem odbycia po przekroczeniu granicy Rzeczypospolitej Polskiej 7. dniowej kwarantanny, licząc od dnia następującego po przekroczeniu tej granicy.
Z powyższych wymogów w świetle niniejszego rozporządzenia Rady Ministrów zwolnione zostały następujące kategorie osób tj.:
- wszystkie osoby przekraczające odcinek granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Ukrainą w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa;
- osoby przekraczające granicę RP w ramach wykonywania czynności zawodowych, gwarantujące zachowanie ciągłości tzw. „łańcucha dostaw” wymienione enumeratywnie w katalogu objętym § 5 ust. 1 ww. rozporządzenia (tj. m.in. załogi statków powietrznych, statków morskich, żeglugi śródlądowej, marynarze, rybacy, kierowcy wykonujący czynności w ramach międzynarodowego transportu drogowego, także w ramach odpoczynku, obsady pociągów etc…);
- uczniowie pobierający naukę w Rzeczypospolitej Polskiej lub w państwie sąsiadującym i ich opiekunowie, którzy przekraczają granicę wraz z uczniami w celu umożliwienia tej nauki;
- dzieci objęte wychowaniem przedszkolnym w Rzeczypospolitej Polskiej lub w państwie sąsiadującym i ich opiekunowie, którzy przekraczają granicę wraz z dziećmi w celu objęcia ich tym wychowaniem;
- osoby, które przystępują do egzaminu ósmoklasisty, egzaminu maturalnego, egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie lub egzaminu zawodowego, przeprowadzanych przez okręgowe komisje egzaminacyjne, oraz opiekunowie tych osób;
- dzieci, które nie ukończyły 5. roku życia.
Obowiązek posiadania i okazania funkcjonariuszowi Straży Granicznej po wjeździe/przylocie do RP z państwa trzeciego tj. nienależącego do strefy Schengen lub niebędącego państwem członkowskim UE, dowolnego rodzaju negatywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 (np. RTP-PCR, antygenowy) nie wyłącza stosowania dotychczasowych regulacji w zakresie katalogu zwolnień z kwarantanny wynikających z adekwatnych przepisów ww. rozporządzenia.
Wobec tego osoby wymienione w katalogu wyłączeń z obowiązku odbywania 7.dniowej kwarantanny po wjeździe do RP (vide odpowiednio katalog wskazany w § 5 ust. 2 i 3 rozporządzenia), aby mogły skorzystać z wcześniej już przysługujących im zwolnień, w aktualnym stanie prawnym i faktycznym dodatkowo winny także posiadać i okazać funkcjonariuszowi SG ww. negatywny test diagnostyczny w kierunku SARS-CoV-2, który mogą wykonać aż w trzech wariantach:
- przed przekroczeniem granicy, w okresie 24 godzin, licząc od momentu uzyskania wyniku tego testu;
- przed odprawą graniczną - po przylocie na terytorium RP na terenie lotniska (dot. tylko tych lotnisk, gdzie istnieje taka możliwość);
- na terenie lotniska w ciągu 3 godzin od momentu przekroczenia granicy.
WAŻNE! Możliwość zwolnienia z 7.dniowej obowiązkowej kwarantanny, po wykonaniu negatywnego testu w kierunku SARS-CoV-2 (vide odpowiednio ww. opcje tylko nr 2 lub 3), co ważne, pozwala na skorzystanie z takiego wariantu także tym osobom, które z różnych przyczyn nie spełniają/lub przestały spełniać wymogi w tym zakresie (np. osobom „nie zaszczepionym w pełni”, czy też nie dysponującym certyfikatem/zaświadczeniem potwierdzającym status tzw. „ozdrowieńca”… )3.
W przypadku wykonania testu na terenie lotniska - do 3 godz po odprawie granicznej, procedura zwalniania podróżnego z obowiązku odbywania kwarantanny spoczywa już tylko i wyłącznie po stronie inspekcji sanitarnej, zatem podróżny korzystając z tej opcji - nie musi powracać do strefy odpraw granicznych prowadzonych przez funkcjonariuszy SG.
Obostrzenia sanitarne związane z przekraczaniem granicy obowiązują również na granicach wewnętrznych UE/Schengen:
- osoby przekraczające morski odcinek granicy Rzeczypospolitej Polskiej, które korzystają z regularnych połączeń promowych, oraz odcinek lądowy granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Czeską, Republiką Litewską, Republiką Federalną Niemiec lub Republiką Słowacką (niezależnie od środka transportu, którym się przemieszczają lub pieszo):
I. w celu udania się do swojego miejsca zamieszkania lub pobytu na terytorium RP:
jeżeli posiadają certyfikat potwierdzający pełne szczepienie lub status ozdrowieńca lub alternatywnie negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2, wykonanego przed przekroczeniem granicy i spełniającego następujące kryteria:
- wynik testu sporządzono w języku polskim lub angielskim,
- wynik testu jest nie starszy niż 48 godzin,
wynik testu jednoznacznie wskazuje, że podróżny nie jest zakażony wirusem SARS–CoV–2 (np. RT-PCR, antygenowy lub inny wykrywający wirus)
są zwolnione z 7. dniowej kwarantanny;
o ile jednak osoby te nie dysponują żadnym z ww. dokumentów, są zobowiązane poddać się kwarantannie poprzez samodzielne zgłoszenie się za pośrednictwem infolinii do Głównego Inspektora Sanitarnego (nr tel. GIS +48 22 25 00 115). W takim przypadku zwolnienie z kwarantanny możliwe będzie po wykonaniu negatywnego testu w kierunku SARS-CoV-2 w ciągu 48 godz. od przekroczenia granicy.
II. w celu innym niż powrót do miejsca zamieszkania lub pobytu na terytorium RP (np. tranzyt):
o ile nie posiadają certyfikatu potwierdzającego pełne szczepienie lub status ozdrowieńca są bezwzględnie zobowiązane do posiadania negatywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2, wykonanego w okresie 48 h przed wjazdem na terytorium RP;
Z powyższych wymogów zwolnione są jednak osoby spełniające przesłanki, o których mowa w 5 ust. 1 oraz ust. 2 pkt. 2, 3, 14, 15, 18 i 23 (rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 25 lutego 2022 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii).
Osoby podróżujące drogą lotniczą z krajów strefy Schengen i państw członkowskich UE mają obowiązek posiadać negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2, który powinni okazać na żądanie funkcjonariusza Straży Granicznej. Wynik testu, w języku polskim lub angielskim, musi być uzyskany w okresie 48 godzin przed przekroczeniem granicy. Z obowiązku posiadania negatywnego wyniku testu zwolnieni są podróżni, o których mowa w § 5 ust. 1 oraz ust. 2 pkt. 2, 3, 14, 18 i 23 (ww. rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 25 lutego 2022 r. …).
Możliwość skrócenia 7. dniowej kwarantanny poprzez uzyskanie negatywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS CoV 2, wykonanego po przekroczeniu tej granicy w okresie 48 godzin, licząc od momentu jej przekroczenia dotyczy nie tylko osoby, która rozpoczęła podróż z terytorium państwa należącego do strefy Schengen lub państwa będącego państwem członkowskim Unii Europejskiej, ale także z Księstwa Andory, Księstwa Monako, Republiki San Marino, Państwa Watykańskiego oraz wyjątkowo także jednego państwa trzeciego, które uzgodniło z Rzecząpospolitą Polską zasady przepływu osób w związku z ograniczeniami wprowadzonymi na czas epidemii wywołanej zakażeniami wirusem SARS CoV 2 - czyli TURCJI.
WAŻNE:
Niniejszy komunikat ma wyłącznie charakter informacyjny i nie może stanowić podstawy do rozstrzygania w indywidualnych przypadkach. Weryfikację na podstawie przedstawionego do kontroli dokumentu oraz ostateczną decyzję w kwestii objęcia danej osoby kwarantanną lub podstaw do zwolnienia z takiego wymogu podejmie funkcjonariusz SG dokonujący kontroli granicznej.
W sprawach spornych/wątpliwych/losowych dot. obostrzeń sanitarnych/kwarantanny/ szczepień - w tym zasad zwolnień, skrócenia czasu jej trwania - jedynym właściwym organem jest tylko Państwowy (Graniczny) Inspektor Sanitarny na poziomie lokalnym, lub organ wyższego szczebla czyli Minister właściwy ds. Zdrowia (Główny Inspektor Sanitarny).
Podstawa prawna: § 5 ust. 8 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 25 lutego 2022 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz.U. poz.473).
__________________
[1]https://dziennikustaw.gov.pl/DU/2022/473
[2] w rozumieniu art. 2 pkt. 2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/399 z dnia 9 marca 2016 r. w sprawie unijnego kodeksu zasad regulujących przepływ osób przez granice (kodeks graniczny Schengen) – Dz. Urz UE L 77 z 23.3.2016 z późn zm.
[3]Szczegółowe informacje dot. rodzajów szczepionek uznawanych w RP oraz wymogów formalnych jakim powinny odpowiadać zaświadczenia potwierdzające status tzw. ozdrowieńca – są dostępne tu: https://www.gov.pl/web/koronawirus/przyjazd-do-polski-spoza-strefy-schengen