W dniach 16-17 listopada br. w Podlaskim Oddziale Straży Granicznej przeprowadzony został kolejny etap postępowania kwalifikacyjnego dla kandydatów ubiegających się o przyjęcie do służby w Straży Granicznej.
Do drugiego etapu kończącego już prawie procedurę rekrutacji przystąpiło 31 osób. Na początek aplikujący do służby musieli stawić czoło testowi z wiedzy ogólnej i z języka obcego. Następnie odbył się wymagający sprawdzian sprawności fizycznej, a na zakończenie rozmowa kwalifikacyjna. W sumie wynik pozytywny z drugiego etapu otrzymało 27 kandydatów przed którymi jeszcze tylko komisja lekarska. Wśród osób biorących udział byli m. in. Patrycja i Rafał, bohaterowie naszego filmu, którzy również pozytywnie zaliczyli drugi etap kwalifikacji.
Po raz ostatni w tym roku drugi etap postępowania kwalifikacyjnego zostanie przeprowadzony w dniach 14-15 grudnia.
Podlaski Oddział Straży Granicznej im. gen. dyw. Henryka Minkiewicza z siedzibą w Białymstoku jest jednym z dziewięciu oddziałów funkcjonujących w strukturze organizacyjnej Straży Granicznej. Ochrania ponad 350-kilometrowy odcinek granicy, z czego 104 km z Litwą oraz 247 km z Białorusią. Ochrania zewnętrzną wschodnią granicę Unii Europejskiej.
Podlaska Straż Graniczna składa się z 16 placówek Straży Granicznej: 3 na granicy wewnętrznej Unii Europejskiej (w Rutce - Tartak, Sejnach oraz Augustowie) oraz 13 na granicy zewnętrznej, w tym: 7 placówek bez przejść granicznych (w Lipsku, Nowym Dworze, Szudziałowie, Krynkach, Michałowie, Dubiczach Cerkiewnych i Mielniku) oraz 6 placówek z przejściami granicznymi (w Płaskiej, Kuźnicy, Bobrownikach, Narewce, Białowieży i Czeremsze).
Komendant Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej z siedzibą w Białymstoku prowadzi nieprzerwanie nabór do służby w Straży Granicznej. Obecnie w Podlaskim Oddziale Straży Granicznej służbę pełni 2014 funkcjonariuszy, w 2021 roku służbę pełniło 1977 funkcjonariuszy. Obecnie obserwujemy duże zainteresowanie wstąpieniem w szeregi Straży Granicznej. W tym roku na dzień 14 listopada br. liczba podań osób zainteresowanych służbą wyniosła 710, a w ubiegłym roku była to liczba 528.
W 2022 roku do służby miało zostać przyjętych 60. funkcjonariuszy. Z uwagi na potrzebę ochrony granicy polsko – białoruskiej limit przyjęć do służby w Podlaskim Oddziale Straży Granicznej zaplanowany do realizacji w 2022 r. został poważnie zwiększony. Ostatecznie w szeregi Straży Granicznej wstąpiło 136 funkcjonariuszy: w miesiącach luty-marzec– 29 osób, czerwiec-lipiec – 50, październik-listopad – 57. W 2021 r. przyjęto do służby 97 funkcjonariuszy.
W przyszłym 2023 roku planuje się przyjęcie 150 osób (w lutym, czerwcu i październiku). Pierwsze ślubowanie 50 nowoprzyjętych funkcjonariuszy zaplanowano na luty przyszłego roku.
- posiadająca wyłącznie obywatelstwo polskie,
- o nieposzlakowanej opinii,
- niekarana za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe,
- korzystająca w pełni z praw publicznych,
- posiadająca co najmniej średnie wykształcenie,
- posiadająca zdolność fizyczną i psychiczną do służby w formacjach uzbrojonych, podległych szczególnej dyscyplinie służbowej, której gotowa jest się podporządkować,
- dająca rękojmię zachowania tajemnicy stosownie do wymogów określonych w przepisach o ochronie informacji niejawnych,
- która pozytywnie zaliczy procedurę kwalifikacyjną.
Służba w Straży Granicznej to przede wszystkim stabilizacja zawodowa, pewność zatrudnienia oraz możliwość rozwoju zawodowego. Osoby zainteresowane podjęciem służby w szeregach SG mogą spróbować swoich sił w wielu dziedzinach, między innymi jako eksperci do spraw fałszerstw dokumentów, specjaliści do spraw migracji, przewodnicy psów służbowych czy jako funkcjonariusze grup interwencyjnych lub działań specjalnych.
Służbę w Straży Granicznej można pełnić w kraju jak i poza jego granicami. Na mocy obowiązujących umów funkcjonariusze SG biorą udział w misjach międzynarodowych oraz pełnią służbę w Europejskiej Agencji Straży Granicznej i Przybrzeżnej Frontex. Podlaska Straż Graniczna posiada i stosuje obecnie najnowocześniejsze rozwiązania techniczne i informatyczne. Dysponuje różnego rodzaju środkami transportu. To między innymi motocykle, quady, samochody terenowe i szosowe, schengenbusy, pojazdy obserwacyjne oraz samoloty i śmigłowce.
To dodatkowo atrakcyjne wynagrodzenie, prawa emerytalne po 25 latach służby, nagrody roczne, motywacyjne i jubileuszowe. Z dniem 1 stycznia 2022 r. zniesiona została granica wieku do 35 lat. Także, od 1 stycznia 2022 roku osoby, które chcą ubiegać się o przyjęcie do służby w Straży Granicznej mają możliwość ustalenia terminu złożenia dokumentów za pomocą modułu „Nabór do służby w SG”.
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom kandydatów pragnących złożyć dokumenty w godzinach popołudniowych - Komendant Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej podjął decyzję, by od października 2022 r. każdy poniedziałek był dniem, w którym wyznaczone osoby z Sekcji Organizacji i Naboru będą pełniły dyżur do godz. 18. W praktyce oznacza to możliwość telefonicznej rejestracji, udzielenie kompleksowej informacji dotyczącej rekrutacji do służby, jak również złożenie dokumentów po wcześniejszym ustaleniu terminu w godzinach popołudniowych.
Jeżeli myślisz o stabilnym zatrudnieniu, chcesz połączyć pasję z wykonywaniem codziennych obowiązków służbowych i chcesz się rozwijać, to służba w Podlaskim Oddziale Straży Granicznej jest właśnie dla Ciebie.
Nie zwlekaj, podejmij wyzwanie i dołącz do nas. Czekamy na Ciebie!