W oparciu o materiały dowodowe zgromadzone w ramach prowadzonych postępowań przygotowawczych, na terenie województw łódzkiego, lubelskiego oraz mazowieckiego, zatrzymano 3 obywateli Polski (w wieku od 22 do 32 lat). Podczas przeszukania jednego z adresów na terenie województwa lubelskiego ujawniono ponad 100 gramów narkotyków (w tym między innymi amfetaminy i grzybów halucynogennych). Kolejnego obywatela Polski, zaangażowanego w nielegalny proceder, zatrzymano na terenie Niemiec. W ramach prowadzonego postępowania został przekazany stronie polskiej przez służby niemieckie. Pozostałe 6 osób to obywatele Ukrainy (w wieku od 20 do 45 lat). 4 osoby zostały zatrzymane na terenie województwa mazowieckiego, a 2 - w województwie podlaskim. Zatrzymanym (9 mężczyznom i kobiecie) postawiono zarzuty organizowania nielegalnego przekroczenia granicy państwa, za co grozi im do 8 lat pozbawienia wolności.
Osoby te zajmowały się między innymi wyszukiwaniem kurierów, którzy mieli odbierać cudzoziemców spod granicy polsko-białoruskiej i przewozić dalej w głąb Europy Zachodniej. Organizatorzy uzyskiwali w ten sposób znaczne zyski z procederu ponieważ (wg. ustaleń funkcjonariuszy) stawki za przewóz migrantów wahają się od 200 do 1000 euro za osobę.
W stosunku do 6 mężczyzn (5 obywateli Ukrainy i obywatela Polski) zostały zastosowane środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy. Dozór policyjny otrzymało z kolei 3 Polaków i obywatelka Ukrainy.
Śledztwa mają charakter rozwojowy. Planowane są zatrzymania kolejnych osób zaangażowanych w nielegalny proceder.
Od początku 2023 roku funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali już 122 osób zaangażowanych w organizowanie nielegalnego przekroczenia granicy. Na odcinku białoruskim 115, na odcinku litewskim 7. W roku 2022 zatrzymano 507 osób (362 - odcinek białoruski, 145 - odcinek litewski) .
Realizacja sprawy - marzec 2023
O sprawie opowiada oficer operacyjny z Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej