Straż Graniczna Podlaski Oddział Straży Granicznej Próbowali nielegalnie dostać się do Polski - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Próbowali nielegalnie dostać się do Polski

Katarzyna Zdanowicz
26.05.2023

W trakcie minionej doby (25 maja) funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej ujawnili 90 cudzoziemców usiłujących nielegalnie przedostać się z Białorusi na terytorium Polski. Zatrzymano również 4 kurierów.

Nielegalni migranci ujawnieni zostali na odcinkach ochranianych przez Placówki SG w Narewce, Mielniku, Białowieży, Dubiczach Cerkiewnych i Czeremsze. 22 osoby podchodziły pod zaporę, lecz na widok polskich patroli osoby wycofywały się w głąb Białorusi. W okolicach Płaskiej 1 obywatel Gambii przedostał się przez rzekę graniczną Wołkuszanka. Ujawnieni minionej doby cudzoziemcy pochodzili między innymi z Afganistanu, Somalii, Syrii, Bangladeszu i Sri Lanki.

W rejonie Mielnika i Czeremchy zatrzymano 4 kurierów usiłujących przewieźć w głąb Europy Zachodniej osoby, które uprzednio nielegalnie przekroczyły polsko-białoruską granicę. Obywatel Polski przewoził 1 obywatela Afganistanu, dwóch obywateli Ukrainy przewoziło 5 Syryjczyków, a obywatel Mołdawii w aucie marki Chrysler przewoził 17 obywateli Syrii.

Od początku 2023 roku funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali już 311 pomocników i organizatorów  w nielegalnym przekroczeniu granicy.

Wobec wszystkich kurierów oprócz zarzutów za pomocnictwo w organizowaniu nielegalnego przekroczenia granicy, dodatkowo zostaną wszczęte postępowania administracyjne w celu wydania decyzji zobowiązującej ich do powrotu do kraju pochodzenia. Zatrzymanym cudzoziemcom za pomocnictwo w organizowaniu innym osobom przekraczania wbrew przepisom granicy Rzeczypospolitej Polskiej grozi kara do lat 8. Otrzymają również zakaz wjazdu do państw obszaru Schengen od 5 do 10 lat.

do góry