Liturgią w cerkwi pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Kuźnicy rozpoczęły się już w piątek (22 września br.) uroczystości związane z 103. rocznicą Bitwy Niemeńskiej. Następnie delegacje złożyły kwiaty na grobach polskich żołnierzy spoczywających w Sokółce, Klimówce i Mieleszkowcach Pawłowickich.
Z kolei w niedzielę (24.09) po porannej mszy świętej w kościele pw. Opatrzności Bożej w Kuźnicy uczestnicy uroczystości wraz z pocztami sztandarowymi służb mundurowych, kompanią honorową Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej przeszli na cmentarz parafialny, gdzie znajdują się groby żołnierzy, którzy zginęli w walce z bolszewikami we wrześniu 1920 roku. Tam po okolicznościowych wystąpieniach, odbył się apel pamięci, a przed pomnikiem żołnierzy złożone zostały kwiaty i zapalone znicze.
W niedzielnych uroczystościach uczestniczyli: Dariusz Piontkowski, poseł i wiceminister Edukacji Narodowej, parlamentarzyści: Jarosław Zieliński, Mieczysław Kazimierz Baszko, wicewojewoda podlaski Bogusława Szczerbińska, członek zarządu województwa podlaskiego Wiesława Burnos, starosta sokólski Piotr Rećko, przedstawiciele służb mundurowych województwa podlaskiego oraz mieszkańcy Kuźnicy.
Kolejnym punktem obchodów był otwarty dzień Placówki Straży Granicznej w Kuźnicy. Z tej okazji przygotowano mnóstwo atrakcji. Zaprezentowano pojazdy i sprzęt służbowy mundurowych, odbył się pokaz umiejętności psa służbowego, nie zabrakło stoisk promocyjnych i dmuchańców dla najmłodszych. Można było również spróbować regionalnych smakołyków przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich. Chętni mogli też zwiedzić siedzibę Straży Granicznej i Krajowej Administracji Skarbowej.
Organizatorami uroczystości byli: Placówka SG w Kuźnicy im. 2 Pułku Strzelców Podhalańskich, Urząd Gminy w Kuźnicy, Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Szlak Tatarski oraz Parafia pw. Opatrzności Bożej w Kuźnicy.
23 września 1920 roku 2. Pułk Strzelców Podhalańskich stoczył ciężkie walki z wojskami sowieckimi o Kuźnicę i dzień ten ustanowiony został świętem jednostki. 2. Pułk - operujący w ramach Dywizji Górskiej, a od 10 sierpnia 1920 roku wchodzący w skład 21. Dywizji Piechoty - walczył na Sokólszczyźnie i Grodzieńszczyźnie podczas Bitwy Niemeńskiej, w której Polacy rozbili bolszewickie wojska. Placówka SG w Kuźnicy od 2018 roku nosi imię 2. Pułku Strzelców Podhalańskich.