Funkcjonariusze Straży Granicznej w przypadku potrzeby udzielenia pomocy lekarskiej będą mogli, oprócz dotychczas stosowanych procedur wzywania ratowników medycznych służących w Straży Granicznej i innych służbach lub zespołów ratownictwa medycznego, dodatkowo kontaktować się z Lekarzami bez Granic.
Praktyczna współpraca przewidziana jest na wiosnę, kiedy presja migracyjna może wzrosnąć. Obecnie duża część cudzoziemców sama wycofuje się na Białoruś, gdyż nie mogą sforsować bariery fizycznej, a dzięki barierze elektronicznej funkcjonariusze mogą odpowiednio szybko reagować i przybyć na miejsce zdarzeń. Osoby zatrzymywane po stronie polskiej to prawie w 100 % młodzi mężczyźni. W listopadzie wśród 1483 prób nielegalnego przekroczenia polsko-białoruskiej granicy odnotowano 9 podjętych przez kobiety.
Lekarze bez Granic w ramach rozpoczętej w listopadzie tego roku współpracy z Podlaskim Oddziałem Straży Granicznej spotkali się już z Komendantem Oddziału oraz Pełnomocnikiem ds. Ochrony Praw Człowieka i komendantami dziewięciu placówek Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej. Wszystkie spotkania odbyło się w miłej atmosferze i zakończone zostały wypracowaniem dobrych praktyk współpracy. W styczniu 2024 planowane są kolejne spotkania dotyczące codziennego współdziałania.