W dniach 9-13.09.2024 r. na terenie służbowej odpowiedzialności Placówki SG w Bobrownikach odbyły się warsztaty z tropienia śladów. Szkolenie bazowało na zajęciach teoretycznych oraz przede wszystkim praktycznych. W programie uwzględniono poruszanie się za dyslokacjami, omawianie i wskazywanie kierunku poruszania się śladami pozostawionymi przez grupę osób. Zorganizowane zajęcia to kontynuacja przedsięwzięcia realizowanego w ramach amerykańskiego programu pomocowego EXBS (Export Control and Related Border Security) we wcześniejszych latach.
Celem szkolenia było wzbogacenie wiedzy i umiejętności funkcjonariuszy Straży Granicznej na temat identyfikacji śladów bez użycia nowoczesnego sprzętu, z wykorzystaniem intuicji oraz zmysłów wzroku, węchu i dotyku. Funkcjonariusze mogli uczyć się między innymi nieszablonowych metod odczytywania znaków, które mogą wskazywać na miejsce przekroczenia granicy wbrew przepisom oraz prowadzących do ujawnienia sprawców przestępstw granicznych. Ponadto, zdobyte umiejętności mogą okazać się niezbędne podczas poszukiwań osób zaginionych w trudnych terenach leśnych czy bagiennych.
Uczestnicy spędzili cztery dni w terenie na zajęciach praktycznych. Ostatni dzień, w komendzie Podlaskiego OSG, poświęcony był na podsumowanie szkolenia i podziękowania. Na zakończenie z jego uczestnikami spotkał się Zastępca Komendanta Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej ppłk SG Mariusz Tumicz.
W przedsięwzięciu wzięli udział funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej, Policji, Wojska Polskiego oraz Państwowej Straży Pożarnej. Prowadzącymi byli funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej st. chor. szt. SG Bogusław Ślazyk oraz mł. chor. SG Krystian Baruda. Swoją wiedzę i umiejętności zdobyli między innymi od funkcjonariuszy służb granicznych USA - rodowitych Indian z Arizony.
Wydarzenie zorganizował Wydział Kadr i Szkolenia Podlaskiego OSG. Szkolenie odbyło się dzięki wsparciu Zarządu Oddziałowego NSZZ FSG w Białymstoku oraz Wójta gminy Gródek.