Jeden z organizatorów nielegalnej migracji, działający na polsko-białoruskim szlaku przemytniczym, został na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania oraz Czerwonej Noty Interpolu zatrzymany w Birmingham w Wielkiej Brytanii. Działania prowadzili funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej z Placówki SG w Narewce wspólnie z Narodową Agencją Kryminalną (NCA) Wielkiej Brytanii. 35-latek zajmował się organizowaniem nielegalnego przekraczania granicy kanałem Białoruś-Polska-kraje Europy Zachodniej osobom pochodzącym m.in. z Egiptu, Syrii i Afganistanu.
Łącznie w działaniach uczestniczyło ponad 30 funkcjonariuszy, w tym trzech z polskiej Straży Granicznej. W najbliższym czasie podejrzany zostanie przekazany do Polski. Irakijczyk stanie przed polskim wymiarem sprawiedliwości i odpowie za kierowanie międzynarodową grupą przestępczą. Śledztwo nadzorowane jest przez Prokuraturę Okręgową w Białymstoku. Funkcjonariusze z Placówki SG w Narewce zatrzymali w tej sprawie w sumie 9 organizatorów nielegalnego przekraczania granicy.
Natomiast strażnicy graniczni z Placówki SG w Terespolu (Nadbużański Oddział SG) zgromadzili materiał jednoznacznie wskazujący na funkcjonowanie międzynarodowej zorganizowanej grupy przestępczej. Jej członkowie organizowali innym osobom przekraczanie polsko – białoruskiej granicy państwowej wbrew przepisom, czyniąc sobie z tego stałe źródło dochodu. Do sprawy zatrzymano obywatela Iraku i czterech Polaków. Byli oni odpowiedzialni między innymi za przewóz cudzoziemców do miejscowości pod Warszawą, gdzie oczekiwali na transport do krajów Europy Zachodniej. Irakijczyk i jeden z Polaków zostali tymczasowo aresztowani. Wobec trzech pozostałych mężczyzn zastosowano poręczenia majątkowe. Śledztwo prowadzone jest pod nadzorem Prokuratury Krajowej - Lubelski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji w Lublinie.
W działaniach udział wzięło przeszło 50 funkcjonariuszy Straży Granicznej oraz 3 funkcjonariuszy fińskiej Straży Granicznej. Na poczet przyszłych kar zabezpieczono m.in. samochód osobowy marki Mercedes oraz kolekcje markowych zegarków i okularów o łącznej wartości 204 tys. złotych.
W ramach Common Action Day zatrzymano w sumie 25 osób. Skoordynowane działania prowadzono na terenie Polski, Anglii, Serbii, Bośni i Hercegowiny, Austrii i Niemiec. Wzięło w nich udział ponad 450 funkcjonariuszy. Zrealizowano 30 przeszukań, w ramach których zabezpieczono samochody, broń palną, sprzęt elektroniczny oraz gotówkę.