Obecni byli również Zastępca Komendanta Podlaskiego Oddziału SG płk SG Andrzej Stasiulewicz oraz przedstawiciele Wojska Polskiego i Policji.
Korespondenci z 60 wiodących redakcji w Europie mogli zapoznać się z sytuacją na granicy polsko-białoruskiej i zobaczyć, jak w praktyce wygląda ochrona zewnętrznych granic Unii Europejskiej. Pokazane im zostały zmodernizowana zapora, zabezpieczenia fizyczne i elektroniczne, dzięki którym bariera została uszczelniona, a także narzędzia - m.in. zmodyfikowane lewarki i brzeszczoty - których używali migranci forsujący granicę.
Wiodącymi tematami rozmów były kryzys migracyjny oraz zagrożenia hybrydowe. Komendant Główny Straży Granicznej gen. dyw. SG Robert Bagan omówił system zabezpieczeń granicy państwowej wraz z procesem modernizacji bariery technicznej i elektronicznej. Poruszył również kwestie m.in. procedur administracyjnych realizowanych przez funkcjonariuszy Straży Granicznej wobec cudzoziemców, z uwzględnieniem składanych wniosków o ochronę międzynarodową.
Dziennikarzom zaprezentowano także działania funkcjonariuszy Straży Granicznej na tym odcinku granicy państwowej i stojące przez nimi wyzwania. Ważnym punktem spotkania był pokaz wyposażenia patroli interwencyjnych Straży Granicznej o charakterze poszukiwawczo-ratowniczym, które przygotowane są do udzielania pomocy medycznej cudzoziemcom nielegalnie przekraczającym granicę. W pomieszczeniach przejścia granicznego dziennikarze zostali również szczegółowo zapoznani z procedurą składania wniosków o ochronę międzynarodową i formami opieki jakim otoczeni są cudzoziemcy w czasie realizacji procedury.