W podlaskich przygranicznych gminach Narewka i Michałowo we wtorek o godzinie 9:00 rozpoczęły się epizody ćwiczebne w ramach krajowych ćwiczeń ratowniczych pod kryptonimem „Siemianówka 2025”. Oprócz funkcjonariuszy Straży Pożarnej udział w nich brali również funkcjonariusze Straży Granicznej, Policjanci i wojsko. Część ze scenariuszy z 12 epizodów inspirowanych było prawdziwymi sytuacjami z przeszłości związanymi z presją migracyjną na granicy z polsko – białoruskiej.
Głównym celem ćwiczeń było doskonalenie umiejętności ewakuacji osób poszkodowanych w trudnym terenie, np. z wody czy bagna, ale też kierowania takimi działaniami. Mundurowi szkolili się w ratownictwie wodno-nurkowym, chemiczno-ekologicznym, technicznym i wysokościowym.
Ćwiczenia „SIEMIANÓWKA 2025” po raz kolejny udowodniły, jak istotna jest sprawna koordynacja działań i przygotowanie służb na wszelkie możliwe zagrożenia.
Funkcjonariusze podlaskiej Straży Granicznej wielokrotnie współdziałali z innymi służbami w sytuacji zagrożenia życia i zdrowia osób po nielegalnym przekroczeniu granicy. W ubiegłym 2024 r. w Podlaskim Oddziale Straży Granicznej odnotowano ponad 440 zdarzeń, w których udzielono pomocy blisko 500 migrantom. Zespoły ratownictwa medycznego wzywane były ponad 330 razy, hospitalizowanych było 307 cudzoziemców. Działania ratownicze podejmowały również powołane w minionym roku Zespoły Interwencyjne o charakterze poszukiwawczo-ratowniczym. Podczas prowadzonych akcji udzieliły pomocy ponad 150 osobom często właśnie działając wspólnie z innymi służbami.