Funkcjonariusze pracują w bezpośrednim kontakcie z cudzoziemcami umieszczonymi w detencji. Prowadzą działania zmierzające do identyfikowania osób wymagających szczególnego traktowania, takich jak ofiary handlu ludźmi, przemocy czy przeżyć traumatycznych. Zapewniają im odpowiednią opiekę i pomoc. Podczas swojej pracy często spotykają się z trudnymi emocjami i zachowaniami cudzoziemców, działają w warunkach stresu, presji i obciążenia psychicznego.
Warsztaty pn. ,,Superwizja’’ dla funkcjonariuszy SODC mają na celu podniesienie kompetencji poprzez dostarczenie wsparcia emocjonalnego oraz możliwość wzajemnego podzielenia się wątpliwościami i trudnościami zawodowymi. Pozwala to na bezpieczne odreagowanie stresu i rozwiązywanie sytuacji konfliktowych. Sprzyja budowaniu lepszych relacji i zaufania w zespole, przez co w istotny sposób zmniejsza ryzyko wypalenia zawodowego. Daje możliwość doskonalenia posiadanych umiejętności zawodowychi kompetencji interpersonalnych uczestników. Znacznie poprawia komfort pracy całego zespołu pracowników, co bezpośrednio przekłada się na skuteczność podejmowanych działań i pomocy osobom umieszczonym w Ośrodku.
Spotkania odbywają się w ramach projektu FAMI.03.01-IZ.00-0003/24 „Wzmocnienie kompetencji i kwalifikacji Straży Granicznej w obszarze powrotów”.
Wartość projektu wynosi 3 7 000 000 zł.