Straż Graniczna Podlaski Oddział Straży Granicznej Na podrobionych dokumentach - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Na podrobionych dokumentach

Katarzyna Zdanowicz
10.01.2019

Minionej doby funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali dwóch mężczyzn posługujących się podrobionymi dokumentami.

Wczoraj, 9 stycznia 2019 r. funkcjonariusze z Placówki SG w Rutce-Tartak zatrzymali w Budzisku do kontroli samochód marki BMW na niemieckich numerach rejestracyjnych. Pasażer pojazdu do kontroli przedstawił łotewski dowód osobisty, który wzbudził podejrzenie funkcjonariuszy co do jego autentyczności. Szczegółowa analiza potwierdziła, że dowód osobisty został podrobiony na wzór oryginalnego dokumentu. Podczas dalszych czynności u zatrzymanego mężczyzny ujawniono jeszcze jeden podrobiony dowód osobisty. W związku z powyższym 38-letni łotewski bezpaństwowiec został zatrzymany. Cudzoziemiec przyznał się do posiadania oraz posługiwania się podrobionym dokumentem i dobrowolnie poddał karze grzywny w wysokości 2 tys. zł. W związku z brakiem dokumentów uprawniających cudzoziemca do wjazdu i pobytu w Polsce został pouczony o obowiązku niezwłocznego opuszczenia terytorium naszego kraju i powrotu na Łotwę oraz o konsekwencjach jego niewykonania.

Tego samego dnia podrobionym dokumentem posłużył się również 22-letni obywatel Białorusi, który stawił się do odprawy granicznej na drogowym przejściu granicznym w Kuźnicy. Mężczyzna do kontroli przedstawił rosyjskie prawo jazdy. Szczegółowe sprawdzenie dokumentu potwierdziło, że zostało ono podrobione. Cudzoziemiec za posługiwanie się fałszywym dokumentem został zatrzymany. Za podrobienie lub przerobienie dokumentu lub używanie takiego dokumentu jako autentycznego grozi kara grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5 (art. 270 § 1 kk).

do góry