Uroczystości związane z setną rocznicą Bitwy Niemeńskiej rozpoczęły się już w piątek (25 września br.) liturgią w cerkwi pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. Następnie delegacje złożyły kwiaty na grobach polskich żołnierzy spoczywających w Sokółce, Klimówce i Mieleszkowcach Pawłowickich.
Z kolei w niedzielę (27 września br.) po porannej mszy świętej w kościele pw. Opatrzności Bożej w Kuźnicy uczestnicy uroczystości wraz z pocztami sztandarowymi służb mundurowych, kompanią honorową Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej przeszli na cmentarz parafialny, gdzie znajdują się groby żołnierzy, którzy zginęli w walce z bolszewikami we wrześniu 1920 roku. Tam po okolicznościowych wystąpieniach, modlitwę za poległych przed stu laty odmówił arcybiskup metropolita białostocki ksiądz Tadeusz Wojda. Następnie odbył się apel poległych, oddano salwę honorową, a pod pomnikiem żołnierzy 21 Dywizji Górskiej złożone zostały wieńce.
W niedzielnych uroczystościach uczestniczyli: Dariusz Piontkowski, poseł i minister Edukacji Narodowej, parlamentarzyści: Jarosław Zieliński, Mieczysław Kazimierz Baszko, starosta sokólski Piotr Rećko, delegacja ze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej na czele z zastępcą komendanta oddziału płk. SG Markiem Kochem, przedstawiciele służb mundurowych województwa podlaskiego oraz mieszkańcy Kuźnicy.
2. Pułk Strzelców Podhalańskich - operujący w ramach Dywizji Górskiej, a od 10 sierpnia 1920 roku wchodzący w skład 21. Dywizji Piechoty - walczył na Sokólszczyźnie i Grodzieńszczyźnie podczas Bitwy Niemeńskiej, w której Polacy rozbili bolszewickie wojska. 23 września 1920 roku 2. Pułk stoczył ciężkie walki z wojskami sowieckimi o Kuźnicę i dzień ten ustanowiony został świętem jednostki. Placówka SG w Kuźnicy od 2018 roku nosi imię 2. Pułku Strzelców Podhalańskich.
Organizatorami uroczystości byli: Placówka SG w Kuźnicy im. 2 Pułku Strzelców Podhalańskich, Urząd Gminy w Kuźnicy oraz Parafia pw. Opatrzności Bożej w Kuźnicy.