Uroczystości rozpoczęły się od Mszy Świętej odprawionej w intencji ojczyzny i ofiar obławy w kościele pw. Św. Antoniego Padewskiego w Sokółce. Podczas uroczystości przypomniano przebieg tragicznych wydarzeń z lipca 1945 roku. Następnie przy nowo odsłoniętym pomniku odczytano apel pamięci, oddano salwę honorową i złożono wieńce. W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, instytucji oraz służb mundurowych. Podlaski Oddział Straży Granicznej reprezentował Komendant Oddziału gen. bryg. SG Grzegorz Biziuk wraz z komendantami Placówek SG.
Jest to już trzeci tego rodzaju monument poświęcony pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej z lipca 1945 roku. Pomnik stanął na rondzie u zbiegu ulic Przemysłowej, Mariańskiej i Kolejowej w Sokółce. Taki sam w ubiegłym roku stanął na rynku Zygmunta Augusta w Augustowie, a dwa lata temu w Suwałkach. Na pomnik składają się dwie skrępowane drutem kolczastym dłonie, trzymające w błagalnym geście znak Polski Walczącej.
Obława Augustowska była największą masową zbrodnią na narodzie polskim po zakończeniu II wojny światowej. Celem akcji była fizyczna eliminacja oddziałów podziemia niepodległościowego. Ofiarami Sowietów stały się również osoby podejrzane o kontakty z polską partyzantką. Według ustaleń historyków w sumie zatrzymano ponad 7 tysięcy osób, część z nich więziono i poddawano brutalnemu śledztwu. Ok. 600 osób było zaginionych i nigdy nie powróciło do domów. Ich dalsze losy oraz miejsce pochówku nie są do dziś znane. Śledztwo w tej sprawie prowadzi Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Białymstoku.
Organizatorami uroczystości odsłonięcia pomnika był Związek Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej i władze miasta.
Zdjęcia: PUW w Białymstoku