W dniach 26.02-08.03.2024 r. odbył się pierwszy z sześciu planowanych w tym roku kursów z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy organizowanych w Podlaskim Oddziale Straży Granicznej. Szkolenie ma na celu zdobycie odpowiednich kwalifikacji do udzielania pierwszej pomocy kwalifikowanej przez funkcjonariuszy Straży Granicznej, którzy między innymi są członkami zespołów interwencyjnych o charakterze poszukiwawczo – ratowniczym. Specjalne zespoły interwencyjne powstały w placówkach ochraniających granicę z Białorusią w Podlaskim i Nadbużańskim Oddziale Straży Granicznej. Zadaniem zespołów o charakterze poszukiwawczo – ratowniczym jest udzielanie w terenie przygranicznym pomocy migrantom o nieuregulowanym statusie prawnym, którzy przedostali się na polską stronę, stracili orientację w kompleksach leśnych, obszarach podmokłych lub terenie trudno dostępnym, a ich życie i zdrowie może być zagrożone.
W ostatnio przeprowadzonym szkoleniu wzięło udział 18 funkcjonariuszy. Zajęcia były prowadzone przez personel medyczny Służby Zdrowia Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej (ratowników medycznych i pielęgniarkę). Na wstępie uczestnicy szkolenia zostali zapoznani z aktualnie obowiązującymi przepisami regulującymi zagadnienia z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Nabyli umiejętności wstępnego rozpoznania stanu zdrowia poszkodowanego, udzielenia pomocy adekwatnej do rozpoznanego stanu zdrowia w oparciu o posiadane na miejscu zdarzenia możliwości, wdrożenia właściwych procedur ratowniczych, przeprowadzenia ewakuacji poszkodowanego ze strefy zagrożenia, wykorzystania sprzętu przeznaczonego do udzielania pierwszej pomocy medycznej. Kurs trwał dwa tygodnie i zakończył się egzaminem przeprowadzonym między innymi przez funkcjonariuszy z Centrum Szkolenia Straży Granicznej w Kętrzynie, który wszyscy zdali pomyślnie.
W Podlaskim Oddziale Straży Granicznej uprawnienia z kwalifikowanej pierwszej pomocy posiada już 60 funkcjonariuszy. Kolejni dołącza do ich grona po przeprowadzeniu zaplanowanych na ten rok szkoleń w tym zakresie. Dodatkowo w ramach szkoleń lokalnych i tych organizowanych przez ośrodki szkoleń Straży Granicznej z udzielania pierwszej pomocy zostało przeszkolonych ponad 1200 osób. Wprowadzono również cykl szkoleń z pomocy w hipotermii, na których przeszkolono ponad 1000 osób.