Straż Graniczna Podlaski Oddział Straży Granicznej IV Mistrzostwa w Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy już za nami - Aktualności

Nawigacja

Aktualności

IV Mistrzostwa w Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy już za nami

Michał Bura
22.06.2026

Dziewięć drużyn z całej Polski spotkało się w minionym tygodniu na Białostocczyźnie, by rywalizować o tytuł Mistrza Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej w Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy.

IV Otwarte Mistrzostwa Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej w Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy odbyły się w dniach 16-19.06.2026 r. w Białymstoku i gminach: Wasilków, Michałowo, Gródek i Zabłudów.

W tym roku w mistrzostwach udział wzięło 9 trzyosobowych zespołów.  Trzy drużyny reprezentujące Podlaski Oddział Straży Granicznej z placówek SG w Szudziałowie i Kuźnicy oraz Strzeżonego Ośrodka dla Cudzoziemców, przedstawiciele Śląskiego, Morskiego i Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej oraz Centrum Szkolenia Straży Granicznej w Kętrzynie, a także reprezentacja z Izby Administracji Skarbowej.

Tradycja organizowania przez Podlaski Oddział Straży Granicznej mistrzostw sięga 2017 roku. Celem zawodów jest nie tylko wyłonienie najlepszych drużyn posiadających niezbędną wiedzę i kwalifikacje z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej i koordynacji działań ratowniczych, ale również doskonalenie nabytych już umiejętności.

Organizatorzy zainscenizowali realne zdarzenia, w trakcie których zawodnicy musieli wykazać się nie tylko bardzo dobrą znajomością tematyki udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, ale również radzenia sobie z osobami, które utrudniały udzielenie tej pomocy.

Pierwszego dnia uczestnicy mieli za zadanie między innymi pomoc potrąconej ciężarnej czy pilarzowi u którego nastąpiła amputacja dłoni. Następnego dnia ratownicy pomagali poszkodowanym w wypadku quada i osobie przygniecionej przez palety. Musieli też interweniować podczas masowego wypadku z udziałem wozu bojowego. Ostatniego dnia uczestnicy mieli za zadanie udzielić pomocy paralotniarzowi i poszkodowanemu podczas wybuchu saperowi.  To tylko niektóre z zainscenizowanych zadań, jakie mieli do wykonania.

Najwięcej punktów, a tym samym pierwsze miejsce zdobyli funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Kuźnicy, drugie drużyna z Placówki Straży Granicznej Katowicach-Pyrzowicach (Śląski Oddział Straży Granicznej), a trzecie zespół Krajowej Administracji Skarbowej. Puchar Marszałka Województwa Podlaskiego zdobyła drużyna z Placówki SG w Terespolu (Nadbużański Oddział Straży Granicznej). Na uroczystym podsumowaniu nagrody w imieniu Komendanta Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej, wręczał ppłk SG Karol Pieśluk – Naczelnik Wydziału Operacyjno-Śledczego.

Nad prawidłowym wykonywaniem czynności i przestrzeganiem warunków regulaminu podczas całego przedsięwzięcia czuwał zespół sędziów składający się z zawodowych ratowników medycznych oraz lekarza. Nieocenioną rolę odegrali również pozoranci, którzy wcielili się w role osób poszkodowanych.

Zawody zorganizował Podlaski Oddział Straży Granicznej. Współorganizatorami Mistrzostw byli: Zarząd Oddziałowy NSZZ FSG w Białymstoku, Starostwo Powiatowe w Białymstoku oraz Miasto Wasilków. Partnerem strategicznym wydarzenia było Województwo Podlaskie.

Honorowy patronat nad mistrzostwami objął Marszałek Województwa Podlaskiego.

Partnerami mistrzostw byli: Podlaski Urząd Wojewódzki, Zarząd Główny NSZZ FSG,  Miasto Białystok, Miasto Michałowo, Miasto Zabłudów, Gmina Gródek.

  • 1
    1
  • 2
    2
  • 3
    3
  • 4
    4
  • 5
    5
  • 6
    6
  • 7
    7
  • 8
    8
  • 9
    9
  • 10
    10
  • 11
    11
  • 12
    12
  • 13
    13
  • 14
    14
  • 15
    15
  • 16
    16
  • 17
    17
  • 18
    18
  • 19
    19
  • 20
    20
  • 21
    21
  • 22
    22
  • 23
    23
  • 24
    24
do góry