IV Otwarte Mistrzostwa Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej w Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy odbyły się w dniach 16-19.06.2026 r. w Białymstoku i gminach: Wasilków, Michałowo, Gródek i Zabłudów.
W tym roku w mistrzostwach udział wzięło 9 trzyosobowych zespołów. Trzy drużyny reprezentujące Podlaski Oddział Straży Granicznej z placówek SG w Szudziałowie i Kuźnicy oraz Strzeżonego Ośrodka dla Cudzoziemców, przedstawiciele Śląskiego, Morskiego i Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej oraz Centrum Szkolenia Straży Granicznej w Kętrzynie, a także reprezentacja z Izby Administracji Skarbowej.
Tradycja organizowania przez Podlaski Oddział Straży Granicznej mistrzostw sięga 2017 roku. Celem zawodów jest nie tylko wyłonienie najlepszych drużyn posiadających niezbędną wiedzę i kwalifikacje z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej i koordynacji działań ratowniczych, ale również doskonalenie nabytych już umiejętności.
Organizatorzy zainscenizowali realne zdarzenia, w trakcie których zawodnicy musieli wykazać się nie tylko bardzo dobrą znajomością tematyki udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, ale również radzenia sobie z osobami, które utrudniały udzielenie tej pomocy.
Pierwszego dnia uczestnicy mieli za zadanie między innymi pomoc potrąconej ciężarnej czy pilarzowi u którego nastąpiła amputacja dłoni. Następnego dnia ratownicy pomagali poszkodowanym w wypadku quada i osobie przygniecionej przez palety. Musieli też interweniować podczas masowego wypadku z udziałem wozu bojowego. Ostatniego dnia uczestnicy mieli za zadanie udzielić pomocy paralotniarzowi i poszkodowanemu podczas wybuchu saperowi. To tylko niektóre z zainscenizowanych zadań, jakie mieli do wykonania.
Najwięcej punktów, a tym samym pierwsze miejsce zdobyli funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Kuźnicy, drugie drużyna z Placówki Straży Granicznej Katowicach-Pyrzowicach (Śląski Oddział Straży Granicznej), a trzecie zespół Krajowej Administracji Skarbowej. Puchar Marszałka Województwa Podlaskiego zdobyła drużyna z Placówki SG w Terespolu (Nadbużański Oddział Straży Granicznej). Na uroczystym podsumowaniu nagrody w imieniu Komendanta Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej, wręczał ppłk SG Karol Pieśluk – Naczelnik Wydziału Operacyjno-Śledczego.
Nad prawidłowym wykonywaniem czynności i przestrzeganiem warunków regulaminu podczas całego przedsięwzięcia czuwał zespół sędziów składający się z zawodowych ratowników medycznych oraz lekarza. Nieocenioną rolę odegrali również pozoranci, którzy wcielili się w role osób poszkodowanych.
Zawody zorganizował Podlaski Oddział Straży Granicznej. Współorganizatorami Mistrzostw byli: Zarząd Oddziałowy NSZZ FSG w Białymstoku, Starostwo Powiatowe w Białymstoku oraz Miasto Wasilków. Partnerem strategicznym wydarzenia było Województwo Podlaskie.
Honorowy patronat nad mistrzostwami objął Marszałek Województwa Podlaskiego.
Partnerami mistrzostw byli: Podlaski Urząd Wojewódzki, Zarząd Główny NSZZ FSG, Miasto Białystok, Miasto Michałowo, Miasto Zabłudów, Gmina Gródek.























