Celem warsztatów było poszerzenie wiedzy teoretycznej i praktycznej oraz wymiana doświadczeń w zakresie kontroli legalności zatrudnienia i kontroli legalności pobytu na terytorium RP prowadzonej przez Straż Graniczną samodzielnie i we współdziałaniuz innymi służbami i instytucjami, ze szczególnym zwróceniem uwagi na problematykę handlu ludźmi i pracy przymusowej. W ramach szkolenia poszerzono wiedzę na temat prawnych aspektów prowadzonych czynności oraz występujących problemów w ich interpretacji przez różne organy właściwe do prowadzenia i nadzorowania tych czynności.
W dwudniowych warsztatach udział wzięło 40 uczestników: funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej, Miejskich i Powiatowych Komend Policji województwa podlaskiego oraz Podlaskiego Urzędu Celno – Skarbowego, a także przedstawiciele instytucji współpracujących ze służbami mundurowymi, w tym z Powiatowych Urzędów Pracy, Państwowej Inspekcji Pracy w Białymstoku oraz Prokuratur Rejonowych. Wśród uczestników, a jednocześnie prelegentów znaleźli się także wykładowcy z Państwowej Uczelni Zawodowej w Suwałkach.
Warsztaty były współfinansowane z projektu Norweski Mechanizm Finansowy 2014 – 2021, Program „Sprawy wewnętrzne” Azyl i Migracja (PA18), pt. „Wzmocnienie kompetencji i kwalifikacji służb publicznych w obszarze migracji i azylu ze szczególnym uwzględnieniem przeciw działania nielegalnej migracji”.